Turister i Finland var inte smittade av Coronavirus

NORRBOTTEN: De turister i norra Finland som misstänktes vara smittade av Coronaviruset uppges inte vara det.

Under fredagen spreds nyheten att två turister från Wuhan som befinner sig i finska Lappland misstänktes vara smittade av detta virus. En pappa och hans son uppsökte natten till fredag Ivalo hälsocentral med influensasymtom. Men prover som togs under fredagens morgon och som har analyserats i Heslingfors visade att personerna inte är smittade. Och därmed är karantänen hävd. Detta uppger svenska Yle.

Folkhälsomyndigheten i Sverige meddelade under fredagen att sedan årsskiftet fram till den 24 januari har fler än 800 laboratoriebekräftade fall av coronaviruset 2019-nCoV rapporterats, varav de flesta fall är i Wuhan i Kina. Men fall har även bekräftats i bland annat Thailand, Japan, Sydkorea och USA.

Vidare uppges att smitta från människa till människa har bekräftats men några exakta uppgifter om hur effektiv spridningen är finns ännu inte.

Under kvällen den 23 januari tog WHOs generaldirektör beslut om att inte klassa utbrottet som ett internationellt hot mot människors hälsa

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.