Vandrade för ökad trygghet

HAPARANDA: I torsdags genomfördes en trygghetsvandring i Haparanda i syfte att göra utemiljön tryggare.

Trygghetsvandringar utförs runt om i kommuner under mörka tider för att identifiera vilka platser och områden som medborgare kan uppleva som otrygga.

Med på vandringen i Haparanda var bland andra kommunens säkerhetssamordnare Per Johansson och kommunpolisen Mikael Engren.

Engren uppger för Haparandabladet att kommunen hade denna gång valt att vandra i områden där personal jobbar kvällar och nätter. Exempelvis där  hemtjänstpersonal rör sig.

– Och när vi ändå var i farten tittade vi även på det trafikmässiga, och då framför allt hur belysningen är runt boenden och parkeringar, för att öka trygghetskänslan.

Enligt honom är det också viktigt att ta bort skymmande buskage i mörka områden, både ur ett trygghetsperspektiv och ur trafiksäkerhetshänseende.

– När det gäller trygghetsvandringar har alla kommuner i östra Norrbotten potential att förbättra sig, säger Engren.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Vandrade för ökad trygghet

  1. Ständigt denne Lamotte han retar upp folk och sen säger han att att han ska komma dit allt för att skapa konfrontation.

  2. Bra initiativ! Inte för att Haparanda känns otryggt men promenader är bra för hälsan. Vandrade runt stan flera gånger i veckan kvällstid men det enda ”otrygga” jag noterade var osandade och oplogade trottoarer. Gillar inte att relativisera (jämföra med) eftersom det är ett gammalt opportunitiskt knep, men ibland är det effektivt…. om ni tycker Haparanda är otryggt på stan kan ni jämföra med Trollhättan (som exempel). Se vad frilansjournalisten Joakim La Motte med bakgrund på SVT och Uppdrag granskning mötte i Kronogården i veckan.

  3. har läst om detta med trygghetsvärdar ute på kvällar …i många kommuner är dom anställda av just kommunen och i det flesta fall är det hitresta som blivit anställda för detta arbete, en del kommuner har dom som nå sorts värdar på publika transportmedel…trygghetsvärdar och Gatuvärdar är nåt som ökar i övriga riket …hur är det måntro i HPDA…

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Som att vara ”utomlands” hemmavid

Dubbelt nyår vid den svenskfinska gränsen har blivit en tradition, som under nyårskvällen får en ny dimension. Victoriatorget och vidhängande Rajalla formligen kokar vid tolvslaget. 

Haparandabor fick fel information om textilavfall

Från och med 1 januari är det förbjudet att slänga textilier i hushållssoporna. Trots det har Haparandaborna fått information om att trasiga kläder ska slängas i gröna sopkärlet. 

Truls-effekten har även nått Haparanda

Bordtennisintresset ökar i hela landet efter Truls Möregårdhs framgång i sommarens OS i Paris. Även HSKT:s bordtennissektion har sett ett rejält uppsving i intresset. Mellan 30 och 40 nya spelare har anslutit under året. 

Busschauffören sprider glädje till skolbarnen

Busschauffören Bengt Pesula som kör skolbuss mellan Salmis och Nikkala har visat sig vara en riktig glädjespridare. Ibland är han utklädd till häxa, ibland till lucia och i förra veckan var han tomte. 

Johanna fann sitt drömyrke

Olika händelser ledde Johanna Wennerström till den livslånga uppgiften som diakon. 

Underbart är kort vid iskall Strandplan

Under den tidiga fredagskvällen firas en motorburen Lucia med depåstopp och enklare förtäring vid Strandplan. Detta efter att en julklädd kortege rullat längs raggarrutt utstakad av gänget bakom stora Classic Motor Meet. 

Skönsjungande barn spred varm julkänsla

I torsdags fick Hemstrandens seniorboende välkommet besök av en grupp barn från fritidshem vid Aspstrandens skola. 

När solen kom till Tomteland

Julsånger stiger under torsdagskvällen upp från borden i den stora, julutsmyckade matsalen i Tomtemagasinet i Juhonpieti. I det mörkaste Kaamosmörkret strålar solen klart och glatt. Det är Solskensvännerna som tillsammans med Pajala församling besöker tomtens hemvist.