Ny metod för elöverföring

Den 29 oktober infördes en ny metod för att beräkna hur mycket el som kan skickas genom nordiska elnätet.

Svenska kraftnät uppger att metoden, som kallas för flödesbaserad kapacitetsberäkning, innebär att elmarknaden får större möjlighet att hitta de bästa lösningarna för elhandeln. ”Nu kommer elmarknaden att få mycket mer information om förutsättningarna för en säker elöverföring. Det är till exempel data som detaljerat beskriver hur elnätet ser ut och fungerar, och hur mycket olika delar av nätet klarar av att överföra”.

Det här uppges också påverka elpriserna i Sverige.

Under två år har metoden testats och utvärderats, och resultaten har varierat mycket mellan olika månader. ”Som ett snabbt exempel hade elpriset under augusti 2024 varit fyra procent dyrare i elområde 1. I elområde 2 hade priset varit oförändrat, i elområde 3 fem procent dyrare och i elområde 4 hade det varit 26 procent billigare”.

 

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset. 

Monika ger ranvävning status som kulturarv

Monika Luiksaar Lunds arbete med att skriva en bok om den gamla traditionen i nordkalottområdet av att väva ranor, har uppmärksammats och nu skrivs den tornedalska ranvävningen in i den svenska förteckningen över levande kulturarv. 

Bönder – en utrotningshotad art

Antalet jordbruksföretag fortsätter att minska. Pesula Lantbruk är en av två aktiva i Haparanda kommun. ”Pappa brukar säga att snart är bönder så sällsynta att folk börjar peka och säga, att titta där går en bonde”. 

Film på meänkieli prisades

Filmen Rörelser fick premiär för inbjudna gäster. Det handlar om den första långfilmen på meänkieli.