De ska rädda Karungi järnvägsstation

Karungi järnvägsstation har i många år fått förfalla. Men efter att Palmelind Konsult ab köpte fastigheten har det börja hända grejer. Renoveringen uppges dock vara ett långsiktigt projekt som inte ska stressas fram.

Gamla järnvägsstationen i Karungi har fått förfalla. Men mor och son Palmelind är överens om att den ska räddas till eftervärlden.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

8 kommentarer på “De ska rädda Karungi järnvägsstation

  1. Spännande att få följa denna renovering som konsulten planerar vad månde komma …… hoppas HB följer upp det hela..

  2. Hej alla negativa.. ta det inte så hårt och tungt att jag vill bevara en vacker byggnad med en otrolig historia bakom sig. Ni, eller som nån benämner sig som ” vi” kommer inte att belastas med några som helst insatser och kan vara lugna. ”Jag och min son” vill bevara historia och kultur i min hembygd . Det betyder jättemycket för mig personligen. Hoppas det inte blir så där jättetungt för Er ändå? Det var absolut inte meningen så . Hoppas ni överlever vår renovering när stationshuset återfått sin vackra skrud igen ! Vänligen Camilla

  3. Affe och ”realist”: vilka onödiga och dumma kommentarer från er!
    Ägarna till huset gör precis vad de vill med sitt hus och sina pengar, det är inget som ni har med att göra.

    • Fast nej, det funkar inte riktigt så i Sverige. Man kan inte göra precis vad man vill med hus.

      • Inte vad som helst naturligtvis, men jag tror du förstår vad jag menade.

  4. Billigast att låta brandkåren ha en kontrollerad brandövning.
    Huset är ju inget att bevara för framtiden utan bygg ett modernt Älvsbyhus istället med jordvärme och solceller.

  5. Börja med det viktigaste först och det är taket ser på bilden att det är akut om man vill bevara resten

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.