Invigning med musik och tårtkalas

Kulturskolans lärare bjöd på sång och musik. Foto: Eva Spiik

Haparandas nya äldreboende invigdes under fredagen med musik, bandklippning och tårtkalas.

Elever och lärare från Kulturskolan inledde med att bjuda på medryckande musik innan det var dags för tal och bandklippning.

– Jag hoppas att de boende ska trivas i de otroligt fina äldreboendet, sa kommunstyrelsens ordförande Nina Waara (S) som nu tar över ordförandeskapet i den kooperativa hyresrättsföreningen Hemstranden efter Sven Tornberg (C).

– Ni som bor här äger huset. Och det bästa av allt är att man driver det tillsammans, sa Tornberg som tillsammans med Waara klippte det blågula bandet.

Hemstranden, som ligger intill äldreboendet Lunden, har totalt 80 lägenheter fördelat på åtta avdelningar i tre våningar.

 

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.