Ja till Sverige i Nato

Den 26 februari godkände ungerska parlamente Sveriges Natoansökan.

Ungern var det sista landet att rösta om Sverige ska bli en fullvärdig medlem i Nato.  Och i måndags stod det klart, 188 röstade ja medan sex ledamöter röstad nej.

Ännu återstår en rad formella steg att ta innan Sveriges flagga kan hissas jämte de andra allierade vid Natos högkvarter i Bryssel.

På regeringens hemsida står att läsa om processen framåt. Här framgår bland annat:

• när samtliga Natoländer har godkänt Sveriges ansökan kommer Natos generalsekreterare att bjuda in Sverige att ansluta sig till nordatlantiska fördraget, som är Natos grundläggande dokument”.

• när regeringen beslutat att Sverige ska ansluta sig till nordatlantiska fördraget kan Sveriges anslutningsinstrument överlämnas till USA:s regering, som är så kallad depositarie för fördraget

• i och med överlämnandet av anslutningsinstrumentet blir Sverige medlem i Nato.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

1 kommentar på “Ja till Sverige i Nato

  1. Bra nu går försvarets första linje vid den finsk-ryska gränsen och inte i Tornedalen.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.