Övertorneåbon Linda Modig till Centerpartiets topp

Linda Modig beskriver sig som en familjekär person som trivs i hemmet, men de flesta känner henne som en kvinna med skinn på näsan som tar sig fram, och inte bara fram utan längst upp, i vilket sammanhang som helst. Foto: Marianne Berglund

Inför Centerpartiets stämma i slutet av september har Linda Modig tillfrågats om att ställa upp som första vice ordförande i partistyrelse efter Annie Lööf som partiordförande och före Martin Ådahl som föreslås som andre vice ordförande.

– Jag känner mig väldigt hedrad och glad för det stora förtroendet. Sen är det ett speciellt läge nu när vi går in i ett valår och det kommer att bli stora utmaningar, kommenterar Linda den föreslagna utnämningen.

Läs en längre intervju med Linda Modig i fredagens Haparandabladet.

Läs Haparandabladets personporträtt av Linda Modig från 2020 här.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

8 kommentarer på “Övertorneåbon Linda Modig till Centerpartiets topp

  1. vad har centerns s.k glesbygdspolitik gått ut på eller gett för
    resultat? Avvecklat arbetsförmedlingen, försäkringskassan, sveaskog, skatteverket, pensionsmyndigheten, bilprovningen från glesbygden. och sen har dom mage och utlysa sig som ett parti för landsbygdens utveckling. Centern, ni låtsas vara nått ni inte är, ni bara ett liberalt parti som inte tål att statliga företag ger ut en utdelning till oss skattebetalare varje år på ca 70 miljader- för er värdegrund är att dessa miljader ska gå till privata bolag. centern har i sin agenda att sälja ut hela lkab till marknaden inom 3 år. vad säger gruvisarna i kiruna om det? tror att sd håller med den liberala hållningen. vi skattebetalare ska inte få ha lönsamma företag i vår portfölj för de visar ju på den bristande kompentensen som finns inom den privata spekulativa sfären.

  2. Modig blev k-råd i Ötå efter en politisk ”kupp” mitt i mandat perioden av C. Hon har aldrig vunnit i Ötå i ett allmänt val. Politisk försökte hon med högerpolitik att privatisera bl.a. äldreomsorgen i Ötå, men misslyckades och förlorade nästkommande val.

  3. Centern är ett Parti som har problem, man får reda på mer detaljer om man tar steget ut och läser i den fria pressen på nätet

  4. Linda var fantastiskt bra som kommunalråd.
    Synd dock att den där Annie fortfarande sitter vid makten.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Haparandabor fick fel information om textilavfall

Från och med 1 januari är det förbjudet att slänga textilier i hushållssoporna. Trots det har Haparandaborna fått information om att trasiga kläder ska slängas i gröna sopkärlet. 

Truls-effekten har även nått Haparanda

Bordtennisintresset ökar i hela landet efter Truls Möregårdhs framgång i sommarens OS i Paris. Även HSKT:s bordtennissektion har sett ett rejält uppsving i intresset. Mellan 30 och 40 nya spelare har anslutit under året. 

Busschauffören sprider glädje till skolbarnen

Busschauffören Bengt Pesula som kör skolbuss mellan Salmis och Nikkala har visat sig vara en riktig glädjespridare. Ibland är han utklädd till häxa, ibland till lucia och i förra veckan var han tomte. 

Johanna fann sitt drömyrke

Olika händelser ledde Johanna Wennerström till den livslånga uppgiften som diakon. 

Underbart är kort vid iskall Strandplan

Under den tidiga fredagskvällen firas en motorburen Lucia med depåstopp och enklare förtäring vid Strandplan. Detta efter att en julklädd kortege rullat längs raggarrutt utstakad av gänget bakom stora Classic Motor Meet. 

Skönsjungande barn spred varm julkänsla

I torsdags fick Hemstrandens seniorboende välkommet besök av en grupp barn från fritidshem vid Aspstrandens skola. 

När solen kom till Tomteland

Julsånger stiger under torsdagskvällen upp från borden i den stora, julutsmyckade matsalen i Tomtemagasinet i Juhonpieti. I det mörkaste Kaamosmörkret strålar solen klart och glatt. Det är Solskensvännerna som tillsammans med Pajala församling besöker tomtens hemvist.