Polarica kan bli utan bärplockare

Matti Sarala, produktionschef på Polarica, säger att om deras viseringsplockare inte kan komma till Sverige till bärsäsongen så får de stora problem. Foto: Eva Spiik

Coronapandemin kan ställa till det rejält för bärföretaget Polarica i Haparanda som kan bli utan bärplockare i år.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

11 kommentarer på “Polarica kan bli utan bärplockare

  1. Pänktti!

    Det finns ju någon gräns här också.

    Vem har råd köpa allt om företagen bara tänker på att ta så stor vinst och lönerna är dåliga?

    Jag är ingen kommunist. Men i slutändan är kapitalism = kommunism.

    Bara det att i kapitalism finns varorna men ingen har råd köpa dessa pga överpriser och dålig lön!

    • Du har en poäng där, Resultaten.
      Något som är extra tydligt idag när företagens förluster ska socialiseras med att våra skattepengar delas ut till dem. Men när de går med vinst så behåller de pengarna själva.

  2. För 20-30 år sedan var volymerna mot idag kanske en tiondel. Så hobbyplockarna räcker inte till för att tillgodose behovet, oavsett hur högt kilopriset är. Visst kan man anställa svensk arbetskraft, men då gäller kollektivavtalens löner vilket sänker marginalerna för mkt (sannolikt skulle det innebära ett påslag på 40-100% ut mot konsument och det funkar inte). Detta års säsong är sannolikt i fara, men vi får hoppas problemet löst sig till nästa år……

  3. finns många arbetslösa..finns många som går på Soc..dra in bidragen om ej anvisade arbeten duger..Akassan är ingen yrkesförsäkring ej heller nån form av löneförsäkring. Dom som går på Soc skall ju också ta jobb som erbjuds. Upp till handläggarna alltså..

  4. Betalar de inte per kg…?
    Det är ju en sorts ackordslön.
    Ju mer du plockar desto mer får du.

  5. Betala avtalsenlig lön så finns det gott om folk i vår kommun som behöver jobb.

  6. Betalar de tillräckligt så plockar folk bär och säljer. Jag sålde mycket bär förr men skulle inte plocka för försäljning idag, inte med det de betalar. Fick mer för bären för 20-30 år sedan än vad man får idag.

    • Precis och priset i affären är helt annan. Så nog hamnar vinsten hos några pampar som utnyttjar låglöne arbetare.

      • Vad tror Resultaten att företag sysslar med. Nog hade jag som företagare gärna jobbat in så mycket vinst som möjligt.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.