Gropen är till salu

Idag är gropen vattenfylld. I den lilla dammen tornar cementpelare upp och påminner om att det var här det var tänkt att Barents Center skulle växa fram. Foto: Emelie Särebrand

Ägarbolaget till gropen, Destination Gränsstaden Fastigheter ab, hittar inga aktörer som är villiga att satsa på en etablering i Haparanda.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

7 kommentarer på “Gropen är till salu

  1. Varför sälja överhuvudtaget? Låt den vara kvar i befintligt skick och inför inträdesavgift för samtliga nyfikna besökare som vill titta på ”Fahlander-pölen” med en behaglig rysning längs ryggraden … i åminnelse av gångna tiders storhetsvansinne och av hur allt detta straffade sig i slutändan!

  2. Kommunens enda tomt som är perfekt för bastu flotte på egen tomt och ingen gräsklippning så skulle tro att köparna står i kö för den unika tomten

  3. Dax för kommunen att köpa gropen som en påminnelse om vilken ankdamm hela affären blev för politikerna.
    Dammen är redan vattenfylld.

  4. Vi är några som skall köpa den! Vi satsar allt på spa och underhållning åt rika tornedalingar.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år. 

”Fler livräddare behövs på småorter”

I väntan på ambulans får frivilliga SMS med information om att någon kan ha hjärtstopp i närheten. ”Det är bättre att göra någonting istället för att ingen gör något”. 

Aprilskämt föll inte alla i smaken

Haparanda stads aprilskämt om att ransonera preventivmedel för att öka barnafödandet fick en del skratt, men många ansåg skämtet vara smaklöst och rent av sexistiskt. 

Företagare uppmärksammades på gala

På lördagen den 22 mars hölls Näringslivsgalan i Övertorneå. Utmärkelser som Årets företagare och Årets hederspris delades ut på den välbesökta galan. ”Det här lever jag på länge”, säger Elisabeth Holmgren som tog emot hederspriset.