Uppmaning att respektera rådande besöksförbud

Besöksförbud råder i Haparanda såväl som i hela Sverige. Syftet med förbudet är att minska smittspridningen och skydda de äldre, skriver Haparanda stad på sin hemsida.
”Tyvärr ser vi att det finns anhöriga och närstående som inte respekterar besöksförbudet, främst när det gäller våra trygghetsboenden”.
– Alla måste ta sitt ansvar. Annars riskerar vi att få en smittspridning inne på våra boenden och det skulle drabba de som är mest utsatta, säger Haparanda stads socialchef Marjo Koivumaa, i publikationen på hemsidan.
På kommunens boenden jobbar personalen aktivt med att hjälpa anhöriga och boende med kontakt via alternativa kontaktvägar via telefon och sociala medier.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

Vet du mer? – TIPSA OSS!

Tipsa redaktionen via tipsa@haparandabladet.se, telefon 0922-28022 eller krypterat via vårt tipsformulär som finns här

Kommentera artikeln:

2 kommentarer på “Uppmaning att respektera rådande besöksförbud

  1. längre ner i riket med Besöksförbud på äldreboenden så har dom ju lika förbannat fått in smittan. Nu ägnar politikerna mkt tid åt att beskylla varann. Har inte sett statistik för kommunal verksamhet VS privat. Regerigen tillsätter en Utredning. Tegnell låter meddela att det blir ingen flockimmunitet. Spännande väntan …Hur står sig den Svenska modellen gentemot resten av €u,s?

  2. Undrar om all vårdpersonal är testade ? Om inte så kan likväl vårdpersonal komma med smitta.

RELATERADE ARTIKLAR

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 65 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.