Är det avundsjuka som ställt till det för lärarna?

Tack HB:s ledarskribent, Örjan Pekka, för ledaren om lärarnas arbetssituation den 17 augusti.

Från min skoltid minns jag hur lärarna gick från skolan samtidigt med barnen. De var lediga alltid när barnen var lediga.
Alla raster satt de i lärarrummet och handarbetade ofta och dit fick barnen på inga villkor gå in, man fick helst inte störa dem.

Idag får lärarna jobba häcken av sig, hinner knappt ta pauser alls och mycket hemarbete, trots vanliga arbetstider, träffa föräldrar, som inte alltid kommer överenskomna tider, prov som ska rättas hemma, utvecklingssamtal, med allt vad det innebär, förbereda lektioner, kontakter med socialen, orosanmälan med mer. Detta samtidigt som barnen ska ha sin undervisning, det som ska vara det viktigaste arbetet i skolan. Lärarnas sommarledighet har också krympt.

Sen undrar man varför så många lärare blir utbrända eller byter arbete. Är det de som var elever under min skoltid, som avundades deras fina villkor, och som nu beslutar om lärarnas villkor idag.

Det viktigaste jobbet i dagens samhälle, gör något ni som har makten.

Mor till lärare

VILL DU SVARA PÅ INLÄGGET?

Skicka in en replik via vårt formulär eller mejla den till friaord@haparandabladet.se. Du kan också kommentera nedan:

Kommentera artikeln:

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

FLER DISKUSSIONER

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 79 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Undersköterskestudenter till undsättning för gosedjuren

Gosedjur med diverse plågor plåstrades om när Övertorneås vård- och omsorgselever besökte två förskolor i kommunen. Detta som en del av Vård- och omsorgscolleges VO-Collegevecka som ska marknadsföra vård- och omsorgsyrken. 

Rekordförsäljning för second hand

Second hand-försäljningen i Sverige omsatte 1,9 miljarder kronor i augusti, visar siffror från Svensk Handel. Det är nytt rekord för en enskild månad. 

Jonas räddade livet på renkalven Lilla My

Jonas Salmijärvi upptäckte att en renvaja med sändare inte längre rörde sig i skogen. Han fann den död med en liten renkalv som sprang runt den. Till slut lade Jonas Salmijärvi en lasso på kadavret och när renkalven lade sig

”Ingenstans så bra som här”

Anstalten i Haparanda jobbar med att ge de intagna meningsfull sysselsättning. Det får de genom snickeriverksamheten som tillverkar allt från grillplatser till utebastu. ”Allt görs från grunden”, säger Mikael Lind som är en av ledarna vid snickeriet.