Återigen obegripligt av S

Måndagen den 26 oktober 2020 skrevs kommunalpolitisk historia i Pajala.
En dag då nog många socialdemokratiska medlemmar och väljare som följde kommunfullmäktige på webben satte förmiddagskaffet i halsen. Socialdemokraterna, tillsammans med Kd och Nsjp, föreslog vid sittande fullmäktige, utan någon beredning, en skattesänkning på 10 öre för 2021!
Låter kanske inte så märkvärdigt om detta inte ses i en kommunekonomisk helhet. 10 öres skattesänkning betyder i Pajala cirka 1,2 miljoner kronor. Detta kopplat till samma budget 2021 där majoriteten med S, Kd och Nsjp i praktiken avkräver av äldreomsorgen, grundskolan, teknisk verksamhet, med flera effektiviseringar i förhållande till 2020 års kostnadsnivå med över 10 miljoner kronor!
Att skattesänkning är en symbol-och hjärtefråga för Kd är inte överraskande. Däremot är det snudd på obegripligt hur S ställer upp på detta? Vill verkligen Pajalas Socialdemokrater detta samtidigt som ropen från Hammarström (s) och Gramner (Kd) på budgetdisciplin ekar i skolkorridorer och äldreboenden?
Vi i oppositionen, Framtid S, V och M, lyckades återremittera denna kuppartade skattesänkning för ytterligare beredning och förankring, och hoppas verkligen att framförallt sossarna hinner ta sitt förnuft till fånga innan frågan tas upp på nytt i kommunfullmäktige.

VILL DU SVARA PÅ INLÄGGET?

Skicka in en replik via vårt formulär eller mejla den till friaord@haparandabladet.se. Du kan också kommentera nedan:

Kommentera artikeln:

3 kommentarer på “Återigen obegripligt av S

  1. löjlig insändare – lockar till löjliga kommentarer.
    Med tillfällig skattehöjning menas att den är tillfällig.

  2. Men faktum kvarstår s röstade för skattesänkning. Men de kanske blev tvingade eller vad menar Kristi brud.

  3. skyll inte på (s) utan det är högerpartierna kd och sjp som driver skattesänkar politiken. och även i pajala låtsas sjp och ljuger (som trump) om att dom är opolitiskt obundna i kommunalpolitiken. sjp är helt klart ett extremhögerparti.

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

FLER DISKUSSIONER

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 79 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

Nu satsas det stort på ungdomar i Haparanda

Kultur- och fritidsenheten i Haparanda har fått en utökad budget med 900.000 kronor som ska gå till olika fritidsaktiviteter för ungdomar. ”Det här var det roligaste beslutet jag varit med om”, säger Sofia Söderholm (M), ordförande i kultur- och fritidsutskottet.

Ungdomarna har fått ett garage att skruva i

Nu är Pajalaungdomarnas motor- och ungdomsgård invigd. ”Det känns som att man kommer hem med sin epa när man kommer hit till garaget”, säger Anton Jatko Björnström, 17 år, som även ingår i ungdomsrådet. Han hoppas att även ungdomsgården i

Fest i fredliga förbindelsers tecken

Under den sena måndagseftermiddagen drog Rälsfest i tågens tecken storpublik till stadens pånyttfödda järnvägsstation. HB häpnar över uppslutning och spontana glädjeyttringar över nya spår och förbindelser. 

Svenska och finska poliser får rycka ut över gränsen

Den 1 februari träder ett stärkt polissamarbete i kraft i Tornedalsregionen. Det innebär att finsk polis får utföra brådskande akuta polisiära uppgifter på svenska sidan, och vice versa. Men innan detta kan sjösättas praktiskt måste polisgrupper utbildas. 

Busschaufför som kör skolbarn kräver bättre sandning

Efter att det har regnat i länet har det varit rejält halt på vägarna. Längs riksväg 99 var det rena blankisen. Busschauffören Johan Söderberg-Pesula som kör skolbarn på sträckan är kritisk till hur dåligt halkbekämpningen fungerar.