Vad håller STR-T på med?

Jag är född i Tornedalen, men dristar mig att påstå att; ”bara för att mina förfäder, som ursprungligen kom från Belgien och Frankrike, inte föder en tornedaling bara för att man råkat hamna där, geografiskt. 

Tanken är lika absurd och galen, som att hävda att, en katt som går in i ett stall och föder sina ungar, därmed skulle ha fött fram, hästar!Dessutom har det blivit aktuellt att hävda att; tornedalingarna skulle ha diskriminerats, kulturellt och språkligt, som befolkning.Till denna diskussion, vill jag tillföra en berättelse från levande livet i Haparanda, på 50- och 60-talet.Då diskriminerades de som enbart talade svenska.

Rättigheter vilken blev implementerad i de svenska diskrimineringslagarna denna lag hade gjort en sådan diskriminering straffbar.

VILL DU SVARA PÅ INLÄGGET?

Skicka in en replik via vårt formulär eller mejla den till friaord@haparandabladet.se. Du kan också kommentera nedan:

Kommentera artikeln:

Dela den här artikeln:

E-post
Facebook
Twitter
LinkedIn

FLER DISKUSSIONER

SENASTE TIDNINGEN

VILL DU PRENUMERERA?

E-tidning

Autogiro eller kort utan bindningstid
kr 79 Månadsvis
  • E-tidning
  • App för mobil
  • App för läsplatta
  • Taltidning (sve)
  • Sökbart arkiv
  • Offlineläsning
Popular

Läsning från E-TIDNINGEN

40 år av kultur och beslut

I år är det 40 år sedan Folkets hus-föreningen i Pajala grundades, vilket firades under helgen med allt från filmvisning och teater till café och pubkväll med dansgolv. 

”Gränser utan sjukvård”

John Malmström i Muodoslompolo ramlade på en isfläck och bröt lårbenshalsen. Han fick sitta i skuffen till sin bil och vänta i fyra timmar på svensk ambulans. Det trots att det fanns ambulanser och sjukvård i finska Muonio på tio

Populärt att plugga på landets enda skomakarutbildning

Skomakarutbildningen i Hedenäset, som är en del av Utbildning Nords utbud, är så pass populär att det nu är kö för att börja utbildningen. HB gjorde ett besök på Nordisk reparationsskomakare, Sveriges enda skomakarutbildning. 

Unga nöjda med EU-beslut

EU har beslutat att inte höja åldersgränsen för tillstånd att köra A-traktor från 15 till 16 år.